Hanshi Jan Dyduch (8 dan)

Założycielem i liderem Polskiej Organizacji Oyama Karate jest Hanshi Jan Dyduch 8 dan z Krakowa (ur. 24.01.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Karate-do Kyokushinkai" a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka".

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai. W latach 1985-86 oraz w 1990 roku przebywał i trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą, 10 dan, w ślad, za którym, zdecydował się na odejście z IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju Oyama Karate w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama Karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla osobistych, bardzo wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również wybitnych sukcesów organizacyjnych i sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, w 2001 roku Shihan Jan Dyduch otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy, 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan, a 2004 roku na 7 dan. Stopień 8 dan i tytuł Hanshi otrzymał w 2010 roku.

Hanshi Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. Mistrzów Świata Knockdown Oyama Karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował blisko 220 posiadaczy czarnych pasów Oyama Karate w Polsce.

W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję prezesa Polskiej Federacji Karate.

W końcu 2004 roku Hanshi Jan Dyduch został dyrektorem OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod patronatem Soshu Shigeru Oyamy, 10 dan. W styczniu 2005 roku Światowa Organizacja Karate Kanreikai (ang. World Karate Kanreikai), zajmująca się promocja karate sportowego na arenie międzynarodowej, powierzyła mu funkcję dyrektora ds. europejskich.

W 2006 roku Jan Dyduch został ponownie wybrany Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce i OYAMA Polskiej Federacji Karate na kolejne 5 lat.

Trener Karate II klasy (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu), Menedżer Sportu (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Hobby: turystyka górska i płetwonurkowa.