HISTORIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI OYAMA KARATE

Światowa Organizacja Oyama Karate, założona w 1980 r. z siedzibą w Nowym Yorku, jest międzynarodową organizacją karate pełnokontaktowego, liczącą ponad 100'000 trenujących na całym świecie. Przewodniczący Soshu Shigeru Oyama jest charyzmatycznym nauczycielem zarówno mistrzów walki jak i tych, którzy traktują karate jako sport. Pod przewodnictwem Oyamy w samej tylko USA więcej niż 4000 uczniów zdobyło czarne pasy Organizacji.

Oyama Karate jest kompletnym i wszechstronnym stylem, i, zdaniem ekspertów, znajduje się w światowej czołówce pod względem popularności i skuteczności. Styl Oyama Karate został stworzony na bazie podstawowych technik i czerpie z tradycyjnych źródeł karate, kładąc nacisk na pełny kontakt, niezbędny do osiągnięcia odpowiedniej techniki. Oyama Karate łączy w sobie najlepsze elementy tradycyjnego japońskiego karate i nowoczesne zasady treningu.

Jest wiele aspektów trenowania karate, a każdy z nich przyczynia się do rozwoju trenującego. Ćwiczenie podstawowych pozycji, bloków, ciosów i kopnięć zapewnia solidne oparcie, doskonaląc siłę i zręczność. Formy kata pomagają polepszyć równowagę i koordynację oraz uczą płynnego poruszania. Treningi z bronią przyczyniają się do dalszego wyrabiania w sobie tych cech, jak również siły i koncentracji. Trening walki zwiększa zwinność i wytrzymałość oraz wzmacnia percepcję ducha.

Zajęcia są dostępne dla wszystkich bez względu na wiek, płeć czy sprawność fizyczną. Niektórzy mają zdolności atletyczne: szybkość, koordynację, inni - nie. Oyama Karate stawiając coraz to nowe wyzwania daje trenującym możliwość rozwinięcia całości swojego potencjału. Ważnym jest dopasowanie techniki do indywidualnych słabości i mocnych stron trenującego, lecz równie ważnym jest dążenie do technik mistrzowskich, które wydają się być poza zasięgiem. "Oyama karate", mówi Shigeru Oyama, "pomaga budować ducha i skłania trenujących do oceniania samych siebie oraz tego, co mogą osiągnąć".